Wybór startupów do programu inkubacyjnego

Zakończył się nabór do Samsung Inkubator w Białymstoku. Do programu inkubacyjnego zakwalifikowało się 8 startupów. Białostocki inkubator jest kontynuacją działań firmy Samsung na rzecz wspierania młodych polskich przedsiębiorców. Skupia się wokół 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i daje szansę na rozwój projektom działającym na rzecz wspólnego dobra. Wybrane do inkubacji startupy będą rozwijać rozwiązania z zakresu ekonomii współdzielenia, wspólnej konsumpcji, zrównoważonego transportu, ochrony środowiska czy zdrowia psychicznego.

Powear.me to startup tworzący second hand online oraz społeczność miłośników mody z drugiej ręki. Użytkownikami serwisu będą osoby chcące sprzedać swoje ubrania oraz osoby chcące kupić używane ubrania. Startup chce ułatwić sprzedaż i kupno używanych ubrań. Zajmie się sprawdzeniem, sfotografowaniem, przygotowaniem i obsługą sprzedaży. 70% ze sprzedaży trafi do zbywcy lub na wybrany cel charytatywny. 

Nextplease to aplikacja mobilna umożliwiająca wymianę fizycznych książek. Pozwala wymienić książkę za książkę bądź za wewnętrzną walutę. Aplikacja propaguje wzrost czytelnictwa oraz rozwój idei współdzielenia. Dostępna jest na platformy Android oraz IOS.

Maizo to projekt aplikacji webowej i mobilnej działający w ruchu społecznym zero waste dla właścicieli sklepów spożywczych oraz klientów tych sklepów. Ma na celu ograniczenie strat żywności oraz budowanie świadomości prosumenta. Daje możliwość zakupu produktów w znacznie obniżonej cenie lub otrzymania ich za darmo.

Kolejny startup, który przeszedł pomyślnie rekrutację do białostockiego inkubatora, działa na rzecz znoszenia barier i wyrównywania szans społecznych. Stworzył The Compass – pierwszą na świecie tak zaawansowaną aplikację mobilną, która nawiguje osoby niewidome i niedowidzące wewnątrz obiektów użyteczności publicznej. Aplikacja zaprowadzi użytkownika do każdego dostępnego miejsca w budynku, a także pozwoli na wcześniejsze zaplanowanie drogi. Będzie obsługiwana głosowo oraz manualnie.

Z myślą o zrównoważonym transporcie powstał Broomee – inteligentny system do elastycznego transportu zbiorowego na żądanie. Pasażer może zamówić transport przez aplikację na smartfonie. W trakcie jazdy dosiadają się kolejne osoby, które jadą w tym samym kierunku. Trasy są wyznaczane, modyfikowane i optymalizowane na bieżąco na podstawie kolejnych zgłoszeń. Innowacyjny projekt rozwiązuje problem nieoptymalnych tras przejazdów i rozkładów jazdy komunikacji publicznej.

Ekologiczny Patrol to startup, który chce eliminować wszystkie zagrażające środowisku, niekontrolowane dzikie wysypiska śmieci. Planuje wykorzystać inicjatywę i ruch wolontariuszy jaki zawiązał się wokół ogólnopolskiej akcji sprzątania polskich rzek ( „Operacja Rzeka”) do realizacji dodatkowego celu jakim jest oznaczanie dzikich wysypisk w udostępnionej aplikacji. Aplikacja i strona internetowa będzie pomyślana jako szeroka formuła służąca do stworzenia interaktywnej mapy dzikich wysypisk w Polsce.

Innym projektem zaangażowanym w problem zanieczyszczenia środowiska jest Planet Heroes, którego misją jest posprzątanie naszej planety. Stworzył internetową platformę, działającą na zasadzie crowdfundingu. Wystarczy znaleźć zaśmiecone miejsce, posprzątać, zrobić zdjęcia przed i po oraz opublikować wydarzenie na stronie. Inni użytkownicy mogą wesprzeć twoją akcję sprzątania i zostać twoim Patronem. Projekt skupia się na budowaniu społeczności, która chce zmniejszyć ilość śmieci na Ziemi.

Centrum Diagnozy i Terapii “Proces” to platforma, która ma ułatwić dostęp do terapeutów pomagających młodzieży, dzięki terapii poznawczo-behawioralnej online. Terapia może się odbyć drogą konsultacji online, jak również poprzez aplikację Cobe AI Coach. Pulpit użytkownika udostępniany na portalu pozwoli zoptymalizować terapię, dzięki wyposażeniu w narzędzia ułatwiające prowadzenie sesji: wtyczkę do wideo rozmów, formularze i ankiety czy gry terapeutyczne.

Rozwijające się w Samsung Inkubator startupy otrzymają wsparcie ekspertów z Samsung R&D, dostęp do przestrzeni laboratorium oraz urządzeń Samsung, bezpłatne szkolenia, a także możliwość wsparcia finansowego.